«تا وقتی که پشیمانی جای آرزوهایتان را نگرفته، هنوز پیر نشده‌اید.»-جان باری‌مور (John Barrymore)

پشیمانی قسمتی از زندگیه اما لزومی نداره که قسمت بزرگی از زندگی شما را تصرف کنه. گاهی‌اوقات انجام بعضی کارها تاثیری روی شما می‌گذارد که خودتان متوجه اون نمی‌بشید. مخصوصاً در مواردی که مربوط به نگاه دیگران نسبت به شما میشه. اگه می‌دانستید که رئیستان چه فکری درمورد نگرش سیاسی شما داشت، مطمئناً افسوس می‌خوردید. نگاهی به این لیست بیندازید و سعی کنین از موقعیت‌هایی که پشیمانی و افسوس تنها نتیجه کارتان خواهد بود دوری کنین.

۱. هر بار کاری را فقط به خاطر پول درآوردن شروع میکنین، پشیمان می‌بشید.

اگه بخاطر پول درآوردن وارد کاری شده‌ و احساس خوبی نداشته باشین و آخر سر هم اخراج شده یا از اون بیرون بیایید، ممکنه احساس پشیمانی نکرده باشین. منظورمان اینه که، کیست که پول دوست نداشته باشه؟ اما تاثیر کارایی که مناسب شما نیستند، به شما انگیزه نداده و چیزی به شما یاد نمی‌دهند، فرصت‌هایی از دست رفته هستن. کاری را انجام بدید که دوست دارین و بخاطر اون احساس گناه نکنین. مطمئن باشین که به دنبال اون پول هم خواهد آمد.

۲. هربار از فرصتی استفاده نمی‌کنین، پشیمان می‌بشید.

چه برای یاد گرفتن چیزی در حیطه کاری‌تون باشه یا فرصتی برای هر نوع یادگیری، از این فرصت استفاده کنین. زندگی فقط تجربه کردنه. یادتان باشه بعضی فرصت ها فقط یه بار دست می دهند.

۳. هربار در عصبانیت به کسی ایمیل یا پیامک می‌زنید، پشیمان می‌بشید.

هیچوقت سعی نکنین از طریق وسایل ارتباطی الکترونیکی شعله یه اختلاف را دوباره روشن کنین. این دسترسی سریع و راحت باعث میشه بودن اینکه خوب به اون فکر کنیم، عمل کنین. گاهی‌اوقات خیلی پیام‌ها را در عصبانیت برای دیگران می‌فرستیم درحالیکه همه چیز یه سوءتفاهم بودهه. سعی کنین احساساتتان ابتدا فروکش کرده بعد تصمیم بگیرین که چه برخوردی کنین.

۴. هربار به همسرتان خیانت میکنین یا دل او را می شکنید پشیمان می‌بشید.

اگه بعد از خیانت کردن به همسرتان احساس گناه و خجالت نمی‌کنین، احتمالاً یه روان‌پریش هستید. اگه رابطه‌تون خوب نیست، جرات داشته و اون را بپذیرید. زندگی خیلی سریع پیش میره اما نه آنقدر سریع که نتوانید تصمیم بگیرین دوست دارین با چه کسی رابطه داشته و ازدواج کنین. اگه در یه موقعیت وسوسه انگیز هستید یا در سفر تنهایی به شما فشار آورد، همون توصیه‌ای که برای مورد در عصبانیت ایمیل زدن آوردیم را دنبال کنین. اینکه خودخواهانه به احساسات دیگران آسیب بزنین یکی از بزرگترین دلایلیه که احساس گناه کنین.

۵. هربار به رئیستان می‌گویید می‌خواهید از کار بیرون بیایید، پشیمان می‌بشید.

وقتی برای جایی یا کسی کار میکنین، وظیفه دارین که حرفه‌ای برخورد کنین. حتی اگه رئیستان مزخرف‌ترین آدم دنیا باشه، اگه خودتان مزخرف‌تر رفتار کنین، رفتار او را درست نخواهید کرد. پس اگه تصور میکنین که باید از اون کار بیرون بیایید، اول به این فکر کنین که چه چیز در اون محیط بیشتر برایتان آزاردهندهه. اون را در یه نامه به هر زبان و لحنی که خواستید بنویسین اما برای کسی نفرستید. یه تا دو روز صبر کنین. اگه هنوز احساس کردید که می‌خواهید با رئیستان درمورد استعفا صحبت کنین، این کار را به دور از احساس و با منطق انجام بدید.

۶. هربار که یکی از علایقتان را کنار می‌گذارید، پشیمان می‌بشید.

علایق راهی هستن که طبیعت از طریق اون ما انسان‌ها را تشویق میکنه. بااینکه ممکنه شما به داروسازی یا حقوق علاقه داشته باشین، دیگه ای ممکنه به نقاشی و نویسندگی علاقه‌مند باشه. برای دنبال کردن علایقتان باید وقت بگذارید. مطمئن باشین وقتی کارایی را احساسی قوی به اون دارین را کنار می‌گذارید، بعدها شدیداً پشیمان میشین. مطمئن باشین که اگه عاشق نویسندگی باشین، اگه صبر کنین تا بچه‌هایتان بزرگتر بشن و وقت کافی پیدا کنین، حتی یه کتاب هم نمی توانید بنویسین. یادگیری یه ساز موسیقی یا نقاشی کردن هم همینطوراست. وقتی به چیزی علاقه دارین برای اون وقت بگذارید.

۷. هربار که با عزیزانتان وقت نمی‌گذرانید، پشیمان می‌بشید.

شاید با پدرتان از نزدیک در تماس نیستید و شاید حیوان خانگی تون بهترین دوستتانه اما مطمئنم وقتی با کسی که دوستش دارین به اندازه کافی وقت نگذرانید، کارایی کمتری پیدا کرده و استرستان بیشتر میشه. برای اینکه نظر رئیستان را جلب کرده و ترفیع بگیرین بیش از حد لازم تلاش نکنین، اون هم به قیمت از دست دادن تعطیلات آخرهفته‌ای که می‌توانستید با خونواده بگذرانید. هیچ‌چیز برای بچه‌ها لذت‌بخش‌تر از وقت گذراندن با والدینشان نیست. پس اینکه آخرهفته آنها را برای کمپینگ به خارج از شهر ببرین خیلی بیشتر از یه کادوی گران‌قیمت خوشحالشان میکنه.

۸. هربار که در کاری که به بن‌بست رسیده می‌مانید، پشیمان می‌بشید.

به دور و بر محل‌کارتان نگاه کنین. اگه تصور میکنین فقط در صورتی که یکی از همکارانتان بمیرد ممکنه در کارتان ترفیع بگیرین، شاید وقت اون رسیده باشه که به دنبال کاری باشین که در اون بتوانید خودتان را ثابت کرده و به اندازه تلاش‌هایتان نتیجه بگیرین. درسته که برای پرداخت قسط‌ها و اجاره‌خانه و هزینه‌های منزل پول خیلی مهمه اما زندگی کوتاه‌تر از آنه که بخواین فقط به دنبال پول باشین. اگه برای زندگی کردن کار کنین، باید به این فکر کنین که زندگی‌تون را چطور تغییر بدید که برایتان لذت‌بخش‌تر بشه. مطمئن باشین که روحتان بخاطر این از شما سپاسگزار خواهد بود.

۹. هربار که ترس بر تصمیماتتان اثر می‌گذارد، پشیمان می‌بشید.

در این مورد هم درست مثل ماندن در کاری که به بن‌بست رسیدهه، بخاطر ترس از بیکاری یا اینکه فکر میکنین بدون حقوق ماهیانه‌تون نخواهید توانست زندگی کنین، وقتی ترس تصمیماتتان را هدایت میکنه همیشه اشتباه میکنین. خیلی از مواردی که در این مقاله به اون اشاره شدهه نیازمند ریسک کردن‌های حساب‌شده‌ و استفاده کامل از زندگی‌تانه.

۱۰. هربار که بدون دلیل موجه از مدرسه اخراج می‌بشید، پشیمان می‌بشید.

زندگی همون چیزیه که خودتان اون را می‌سازید. خیلی وقت‌ها بعضی‌ها که از مدرسه اخراج شده یا اون را ترک می‌کنن، تصور می‌کنن که بعداً هر زمان که خواستند می تونن تحصیلاتشان را ادامه دهند. اما همیشه امکانپذیر نیست و اگه هدفی داشته باشین که نیازمند تحصیلات باشه، هیچوقت حتی به بیرون آمدن از مدرسه فکر نکنین. اگه به دلایل شخصی احتیاج دارین که مدتی اون را کنار بگذارید، اشکالی نداره اما خیلی زود دوباره اون را از سر بگیرین.

۱۱. هربار که احساساتتان را به عزیزانتان ابراز نمی‌کنین، پشیمان می‌بشید.

در این مورد هم مثل مورد وقت گذراندن با عزیزانتان، باید سعی کنین که با آنها درمورد احساساتتان صادق و روراست باشین. در دلتان ریختن احساساتی که جریحه‌دار شدهه، معمولاً منجر به خشم میشه که این هم ممکنه منجر به خیانت در رابطه بشه. بدترین حالت ممکن اینه که اینقدر درگیر زندگی می‌شویم که برای «دوستت دارم» گفتن وقت نمی‌گذرانیم و آنوقت چیزی که فکرش را نمی‌کنیم اتفاق می‌افتد. در آغوش گرفتن و بوسیدن عزیزانتان چند لجظه بیشتر وقتتان را نمیگیره، به همین دلیل هیچوقت این جور احساساتتان را مخفی نکنین.

۱۲. هربار که دوستانتان را از دست می‌بدید، پشیمان می‌بشید.

شاید در این مورد هم همیشه احساس پشیمانی نکنین. اگه تصمیم بگیرین که از یه رابطه منفی و راکد بیرون بیایید، با اینکه برای دوست باارزشتان وقت نگذارید، خیلی فرق میکنه. لازم نیست همیشه حرف خاصی برای گفتن داشته باشین که به دوستتان تلفن کنین. همین که از حال او باخبر شیدباعث میشه بتوانید دوستی باارزشتان را برای همیشه حفظ کنین.

۱۳. هربار که سر فرزندانتان داد می‌کشید، پشیمان می‌بشید.

این برای همه والدین جمله‌ای آشناه. وقتی اجازه می‌بدید استرس و عصبانیت بر شما غلبه کرده و سر فرزندتان داد بکشید، مطمئناً خیلی زود پشیمان می‌بشید. نگاه فرزندتان به شما، به طور غیرقابل‌باوری حالتان را بد میکنه. مطمئناً می‌دانید که با داد زدن کاری درست نمی‌بشه. فقط بچه‌ها را ترسانده و استرس خودتان را بیشتر میکنین.

۱۴. هربار که از روی استرس پرخوری میکنین، پشیمان می‌بشید.

شاید هر بار از پرخوری احساسی‌تون پشیمان نشوید چون فکر میکنین که خوردن یکی از بزرگترین لذایذ زندگیه. اما واقعیت اینه که پرخوری به نوبه خود عملی بسیار ناسالمه چون برآوردن نیازهای غذایی خود با موادغذایی ناسالم مثل اعتیاد به نوعی موادمخدره. سعی کنین در انتخاب‌های غذایی خودتان هوشمندانه‌تر رفتار کنین و اجازه ندهید که استرس راهنمای شما باشه.

۱۵. هربار که در حالت غیر طبیعی در شبکه‌های اجتماعی چیزی می‌نویسید، پشیمان می‌بشید.

نیازی به گفتن نداره اما خیلی از ما اینکار را می‌کنیم. اینکار اصلاً درست نیست. تازمانیکه نمی‌توانید با دیدی منطقی به مسائل نگاه کنین، نوشتن و پست کردن چیزی در شبکه‌های اجتماعی که افراد زیادی از آشنایانتان اون را می‌خوانند به صلاحتان نیست.

۱۶. هربار که در شبکه‌های اجتماعی گزافه‌گویی میکنین، پشیمان می‌بشید.

این هم یکی دیگه از اون چیزهاییه که ممکنه خودتان متوجه پشیمانی‌تون نشوید اما پست‌های بیش‌ازحد سیاسی و گزافه‌گویی‌های اجتماعی از نارضایتی‌ شما باعث میشه دیگران دیدی نسبت به شما پیدا کنن که اگه بفهمید مطمئناً از این کارتان پشیمان می‌بشید. فقط به این دلیل که پروفایل فیسبوک شما خصوصیه به این معنی نیست که آنکه «نباید» اون پستی را که «نباید» نمی‌بیند. پس با احتیاط مطلب بنویسین چون حتی اگه بلافاصله متوجه اشتباهتان نشوید، بعد از مدتی میشین. بعضی چیزها واقعاً ارزشش راندارن.

۱۷. هربار که رازی را که کسی به شما اعتماد کرده و باهاتون در میان گذاشته را پیش فردی دیگه فاش میکنین، پشیمان می‌بشید.

وقتی به اعتماد دوستتان خیانت میکنین، به خودتان ثابت میکنین که دوستی نالایق هستید. حتی اگه اون فرد را جزء دوستانتان طبقه‌بندی نکنین، خیانت کردن به اعتماد دیگران شخصیت شما را نزد دیگران کوچیک میکنه.

۱۸. هربار که تسلیم تاثیر دوستانتان می‌بشید، پشیمان می‌بشید.

درست مثل وقتی که بخاطر پول وارد کاری می‌شیدیا سال‌ها بخاطر ترس در کاری که برایتان به بن‌بست رسیدهه می‌مانید، وقتی تحت‌تاثیر دوستانتان قرار می‌گیرید، حکم یه دنباله‌رو را پیدا میکنین. مطمئناً همه ما دوست داریم رهبرانی شجاع و قدرتمند در زندگی‌مان باشیم. خطر کردن حساب‌شده بهتر از قبول انجام کارهاییه که دیگران انجام می‌دهند.

۱۹. هربار که کسی را دست‌کم می‌گیرید، پشیمان می‌بشید.

یه مرز پهنی بین انتقاد سازنده و دست‌کم گرفتن وجود داره. خیلی از ما می‌دانیم که قضاوت بد کردن در موردمان چه حسی داره اما همه ما باید بتوانیم از نظراتی که دیگران درمورد ما می‌دهند به طور سازنده‌ای استفاده کرده و از آنها تشکر کنیم. وقتی کسی را دست‌کم گرفته یا تحقیر میکنین، مطمئناً پشیمان میشین زیرا با اینکار هیچ چیز نصبتان نشده که هیچ، در نظر دیگران شخصیت منفی پیدا میکنین.

۲۰. هربار که موقع خوشحالی قول می بدید پشیمان می بشید.

همه ما وقتی خوشحالیم بدون اینکه قابلیت خود را در وفای به عهد بسنجیم و بی آنکه بدانیم آیا از عهده اون قول بر می آییم، به دیگران قول می دهیم. معمولا قول دادن موقع خوشحالی و بدون در نظر گرفتن محدودیت ها منتهی به پشیمانی خواهد شه.